PALESTRANTES TOPDIN 2016 

Listagem em andamento...
  1. Amanda Ferreira de Lima (UFSCar)
    Involuções fixando RPj∪CPk
  2. André Salles de Carvalho (IME-USP)
    Dinâmica em baixas dimensões e 3-variedades hiperbólicas
  3. Arlane Vieira (UFM)
    Dinâmica mensurável de uma generalização da família de Arnol’d
  4. Bruno Scardua (UFRJ)
    Stable singularities of holomorphic vector fields
  5. Daniel Cibotaru (UFC)
    Morse-Smale flows and Poincare Duality via currents
  6. Danilo Antonio Caprio (UNESP-SJRP)
    A class of adding machines and fibered Julia sets
  7. Diogo Machado (UFV)
    Resíduos e classes características para folheações do tipo logarítmicas
  8. Dominik Kwietniak (UFRJ / Jagiellonian University, Krakov)
    Dynamically defined pseudometrics and invariant measures
  9. Edgar Matias (PUC-Rio)
    Produto torto sobre o operador shift
  10. Fábio Tal (IME-USP)
    Zero entropy homeomorphisms of the sphere
  11. Felipe Garcia-Ramos (IME-USP)
    Symbolic codifications of group rotations and the maximal equicontinuous factor
  12. Fernanda Pereira Rodrigues (UFF)
    Desvios rotacionais para homeomorfismos minimais do toro
  13. Fernando Lenarduzzi (IMPA)
    A aplicação de Hénon-Devaney e Teoria Ergódica Infinita
  14. Henry Mauricio Sanchez Sanabria (UFRJ)
    Sectional Anosov flows: Existence of Venice masks with two singularities
  15. Hossein Movasati (IMPA)
    As origens da conjetura de Hodge
  16. Jingzhi Yan (UFF)
    Torsion-low maximal isotopies for area preserving surface homeomorphisms
  17. Jorge Vitorio Pereira (IMPA)
    Representações do grupo fundamental de variedades quasi-projetivas
  18. Kamila Andrade (UNICAMP)
    Discontinuous Vector Fields and the Dulac’s Problem
  19. Karina Marin (IMPA)
    Cr-density of (non-uniform) hyperbolicity in partially hyperbolic diffeomorphisms
  20. Lucas Backes (UFRGS)
    Continuity of Lyapunov exponents
  21. Marco Antonio Teixeira (UNICAMP)
    Some directions in nonsmooth dynamical systems theory
  22. Maurício Poletti (IMPA)
    Espectro de Lyapunov simples para cociclos lineares sobre tranformações parcialmente hiperbólicas
  23. Nicolau Saldanha (PUC-Rio)
    Connected components and homotopy type of spaces of curves with constrained curvature on flat surfaces
  24. Patrícia Cirilo (IMPA)
    Ergodicity for higher dimensional cylindrical cascade
  25. Paulo Ruffino (UNICAMP)
    Topology of foliations and decomposition of stochastic flows of diffeomorphisms
  26. Pierre-Antoine Guilhéneuf (UFF)
    Versões discretas dos lemas do fechamento C1 e aplicações pelas discretizações
  27. Rafael Alcaraz Barrera (IME-USP)
    Entropy and Transitivity for unique β-expansions
  28. Rafael Ruggiero (PUC-Rio)
    Smooth first integrals for the geodesic flow of k-basic Finsler surfaces and applications to rigidity
  29. Rodrigo Euzebio (UNICAMP)
    Caos e conjuntos minimais em sistemas dinâmicos descontínuos
  30. Salvador Zanata (IME-USP)
    Discos periódicos ilimitados para difeomorfismos do toro
  31. Sylvain Bonnot (IME-USP)
    Limites geométricos na dinâmica holomorfa
  32. Thiago Catalan (UFU)
    A link between Topological Entropy and Lyapunov Exponents
  33. Tiane Marcarini (UFES)
    Formalismo termodinâmico para um skew product sobre o shift
  34. Umberto Hryniewicz (UFRJ)
    Negative and positive results in the intersection between systolic and symplectic geometry
  35. Vilton Pinheiro (UFBA)
    Lorenz maps with abundance of invariant ergodic probabilities having +∞ as Lyapunov exponent